Włosogłowka- ogólna charakterystyka, objawy zakażenia, leczenie oraz profilaktyka.

Włosogłowka- ogólna charakterystyka, objawy zakażenia, leczenie oraz profilaktyka.

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik

Włosogłówka ludzka (Trichuris trichiura) jest kosmopolitycznym nicieniem, występującym na wszystkich kontynentach, najczęściej w krajach o wilgotnym i gorącym klimacie. Szacuje się, że na całym świecie jest nią zarażonych około 800 milionów ludzi, głownie w Ameryce Południowej, Azji i Afryce.

Włosogłowka- ogólna charakterystyka, objawy zakażenia, leczenie oraz profilaktyka.

 

Jeśli chodzi o Polskę to włosogłówka jest najczęściej występującym pasożytem po owsiku. Częstość zakażenia każdego roku waha się od 2, 3 do nawet 25%, a w niektórych wsiach do 90%.

Ogólna charakterystyka:

Włosogłówka ludzka jest nicieniem bytującym najczęściej w jelicie ślepym człowieka, rzadziej w grubym. Przednia część jej ciała jest cienka, nitkowata, natomiast tylna nieco szersza. Pasożyt swoją cieńszą częścią wbija się w ściany jelita i pobiera stąd pokarm- krew. Pozostała część nicienia zwisa swobodnie w świetle jelita. Dorosłe osobniki dorastają do 5 cm długości.

Dojrzałe samice pasożyta składają od 5 do 20 tys. jaj dziennie, które następnie, wraz z kałem wydalane są na zewnątrz. Jajeczka włosogłówki, podobnie jak jajeczka glisty ludzkiej, rozwijają się w wodzie lub glebie. Po kilku tygodniach dojrzewania przemieniają się w larwy- formy inwazyjne. W sprzyjających warunkach utrzymują one zdolność do zakażenia nawet przez kilka lat.

Cykl rozwojowy:

cykl rozwojowy włosogłówkiSamica włosogłówki składa 5-20 tys. jaj dziennie, które następnie wraz z kalem wydostają się do wody lub gleby, gdzie dojrzewają przez kilka tygodni. Człowiek ulega zarażeniu spożywając produkty zanieczyszczone jajeczkami zawierającymi już rozwinięte larwy. W przewodzie pokarmowym larwy wydostają się z chroniącej je otoczki i rozpoczynają wędrówkę w kierunku jelita. Po około 10 tygodniach osiągają dojrzałość płciową i rozpoczyna się ponowna produkcja jajeczek. Włosogłówka głownie przebywa w grupach liczących do 1000 osobników, a długość jej życia w ciele żywiciela może wynosić nawet kilka lat.

Zakażenie:

Do zakażenia dochodzi w wyniku połknięcia jaj zawierających inwazyjną formę pasożyta, znajdujących się na nieumytych owocach i warzywach lub w nieprzegotowanej wodzie. Ponad to zarażeniu sprzyjają muchy, które przenosząc jajeczka włosogłówki z kału na inne przedmioty powodują rozprzestrzenianie się nicienia.

Objawy:

U nosicieli niewielkiej ilości osobników włosogłówki nie stwierdza się żadnych niepokojących sygnałów. Toteż u 25% zakażonych osób choroba przebiega bezobjawowo. W przypadku intensywnych inwazji spotykamy się z licznymi objawami ze strony przewodu pokarmowego, układu nerwowego i krążenia. Występują silne bóle w prawym dolnym kwadracie brzucha, biegunka śluzowa, czasami z krwią, stany nerwicowe, bezsenność, bóle i zawroty głowy oraz niedokrwistość.

Leczenie i zapobieganie:

W przypadku zauważenia u siebie symptomów zakażenia włosogłówką i wykryciu jaj w kale należy zgłosić się do lekarza w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Najczęściej przepisywanymi lekami są mebenazol oraz albendazol.

W związku z tym, że leczenie włosogłówki jest trudne, tym ważniejsze jest zapobieganie zarażeniu. W tym wypadku profilaktyka polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej (zwłaszcza mycia rak przed jedzeniem). Warto również pamiętać o dokładnym myciu spożywanych owoców i warzyw.

W walce z włosogłówką warto także sięgnąć po środki naturalne np.: Para Farm, czy Paraprotex lub wypróbować, któryś z domowych sposobów na oczyszczenie organizmu.

Powyższe informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i w żadnym przypadku nie zastąpią porady lekarskiej!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments