Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Doskonałe mieszkanie na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu grze i ciekawostek historycznych. To znaczenie, które nie istnieje oczywiście proste jak różne w Polsce, ale posiada mnóstwo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze niezliczonej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o wielkiej historii, w jakim kładły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie wzięły w 1364 roku, a przez wieki były własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim jest droga Sienkiewicza.

To znaczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest świetnie zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych miejsc tego urokliwego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na własne miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto jeszcze zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i nagradza je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to ulubione miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To ostatnia brama miejska, która wzięła się do własnych czasów. By zobaczyć miasto z tamtej części o zobaczyć podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i prowadzi przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy bycia z naturą też się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze wydobywają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który stanął w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bytowania zatrudnionego w obecnym regionie, datowane na stan paleolitu. Góry Świętokrzyskie to też miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i zapewnienia ludowe, modne są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to znaczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to znaczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, lecz i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi więc niepowtarzalny z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Pałac jest jednoznaczny dla zwiedzających i wolno go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej mieszkał Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym tłu pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe rozpoczęła się w 1620 roku, a zakończyła w 1644, stanowiła ostatnie piękna warownia otoczona bastionami, najtrudniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, lecz także pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments