Dlaczego warto się odrobaczać

Dlaczego warto się odrobaczać.

Polecane i promocje Polecne i promocje Poradnik

Mimo coraz dokładniejszej wiedzy na temat pasożytów, coraz lepszych sposobów ich zwalczania i coraz lepszych warunków sanitarnych, nasi „nieproszeni goście” nadal stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet i życia.

Dlaczego warto się odrobaczać

Na całym świecie odnotowuje się wzrost częstości zarażenia pasożytami związany z przemysłem spożywczym, pojawiają się nowe patogeny oraz nowe choroby pasożytnicze związane ze zmianami cywilizacyjnymi i turystyką. Ponad to, innym niezmiernie ważnym problemem jest wzrost odporności pasożytów na leki.

Odrobaczanie dzieci i dorosłych wydaje się być konieczne, gdyż jak pokazują badania, większość ludzi na świecie zmaga się z jednym lub kilkoma pasożytami. Według Światowej Organizacji Zdrowia w ciągu ostatnich 10 lat różnego rodzaju pasożytami zaraziło się blisko 4,5 miliarda ludzi, w Europie- co trzecia osoba, Stanach Zjednoczonych 85-95% społeczeństwa. Pasożyty stanowią przyczynę 14 mln przypadków zgonów na świecie w ciągu roku, co daje 25% ogólnego wskaźnika śmiertelności.

Ludzki organizm może stanowić dom dla wielu gatunków pasożytów, od tych mikroskopijnej wielkości, aż po te widoczne gołym okiem. Niektóre opracowania podają, że w organizmach 95% dorosłych ludzi zamieszkiwało od jednego do 5 gatunków pasożytów.

Jeśli chodzi o Polskę, uważa się, że 95% populacji jest dotknięta inwazją owsików, 80%- włosogłówki, 50% -glisty ludzkiej, a zarażenie Giardia- Lamblia u niemowląt dochodzi do 80%. Zatem, prawdopodobieństwo tego, że osoba, która nigdy się nie odrobaczała, nie jest nosicielem któregoś z pasożytów, jest bardzo małe.

Niestety, o ile w latach 70-tych i 80-tych odrobaczanie było dominującą doktryną w Polsce, o tyle obecnie bardzo trudno przekonać lekarza o wypisanie leku przeciwpasożytniczego. Dla porównania, tak jak w naszym kraju zmusza się ludzi do szczepień ochronnych, tak w innych krajach dziecko, przynajmniej dwa razy w roku jest odrobaczane, i jest to normalna, zalecana procedura.

Procedurze odrobaczania powinno poddawać się nie tylko najmłodszych, ale także ludzi dorosłych, szczególnie właścicieli psów i kotów, gdyż nasze ukochane czworonogi, a zwłaszcza młode szczeniaki są niezmiernie ważnym ogniwem w łańcuchu epidemiologicznym giardiazy (lambliozy) u ludzi. Ponad to, od zwierząt możemy zarazić się także jajami glisty psiej lub kociej, które to mogą spowodować wiele zmian chorobowych w ludzkim organizmie.

Chociaż już od wielu lat próbuje się wmówić ludziom, że problem pasożytów w naszej strefie klimatycznej praktycznie nie istnieje, a większość dolegliwości, na które cierpi człowiek próbuje tłumaczyć się alergiami, czy niemożliwymi do zdiagnozowanie wirusami, to właśnie według opinii większości parazytologów, pasożyty są przyczynami wielu „nieuleczalnych” chorób.

Współczesna medycyna jest głównie nakierowana na leczenie objawowe. Lekarze „głównego nurtu” widzą u wszystkich tylko alergie, a przypadku drobnoustrojów głównie wirusy i bakterie. Nie dopuszczają do myśli, że przyczynami chorób mogą być mieszkające w naszym ciele znacznie większe organizmy. Rzadko kiedy któryś z nich zatroszczy się o skierowanie nas na badania kału w kierunku pasożytów. Badania oczywiście rzadko kiedy wychodzą, ale u części pacjentów udaje się potwierdzić obecność „nieproszonych gości”.

Na obronę lekarzy jest tylko jeden argument, mianowicie: każdy pasożyt atakujący nasz organizm nie jest zainteresowany tym, aby zrobić nam krzywdę i przez to dam się „złapać”. Wręcz przeciwnie, pragnie on jak najdłużej zostać niezauważonym, aby móc sobie spokojnie żyć i wydać na świat jak największą liczbę potomstwa. Człowiek zwykle zauważa obecność robaków, kiedy ulega rozregulowaniu delikatna forma równowagi pomiędzy nim a pasożytem lub kiedy jego organizm zasiedli kilka innych gatunków i dochodzi do zaburzeń zdrowotnych.

Obecność pasożytów w ludzkim organizmie często daje objawy, których nie da się jednoznacznie powiązać z zarobaczeniem. Są one mało specyficzne i często mylone z innymi jednostkami chorobowymi. Do najczęstszych nalezą m.in.: uporczywe bóle głowy, byle stawów, problemy z oddychaniem, ciągłe uczucie zmęczenia, sińce pod oczami, apatia bądź przeciwnie- zwiększona pobudliwość, wysypki, uporczywy nocny kaszel, czy wzdęty brzuch.

Lista dolegliwości spowodowanych obecnością pasożytów w ludzkim organizmie jest długa, jednak są one mało specyficzne i bardzo powszechne. Jeśli więc podejrzewamy u siebie obecność robaków, powinniśmy udać się do lekarza, który z kolei powinien zlecić nam wykonanie odpowiednich badań.

Wydawać by się mogło, że na przełomie XX wieku problem chorób pasożytniczych został rozwiązany. Niestety, pomimo coraz większej wiedzy, poprawy warunków sanitarnych na świecie i lepszych sposobów zwalczania pasożytów, w dalszym ciągu odnotowuje się wiele przypadków zakażeń na całym świecie. Warto więc uważniej przyjrzeć się swojemu organizmowi i zastanowić się, czy odczuwane przez nas problemy zdrowotne nie są przypadkiem wynikiem zakażenia którymś z robaków, co według danych Światowej Organizacji Zdrowia jest bardzo prawdopodobne.

Powyższe informacje służą wyłącznie celom informacyjnym i w żadnym przypadku nie zastąpią porady lekarskiej!

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments